Projektowanie domu

Projektowanie domu- czyli dlaczego warto mieć własnego architekta i jak przygotować się na rozmowę z architektem.

Podjęliśmy dobrą decyzję, nasz dom zaprojektuje "nasz" architekt, a nie będzie to dom z półki sklepowej.

W takim razie, który architekt będzie ten "nasz"?

W internecie można znaleźć wiele opinii o architektach i jak to w każdej profesji bywa są ci lepsi i nieco gorsi. Można zdać się na głos znajomych, przyjaciół, którzy kogoś nam polecą i wtedy powinno być prościej, a co kiedy nie mamy poleconego architekta? Na wybór nie powinna mieć wpływu cena projektu, zresztą jak to wiadomo i mądrzy przed nami już to stwierdzili, kto nazbyt oszczędza na czymś na czym nam bardzo zależy ten zapłaci dwa razy.

Nasze poszukiwania powinniśmy rozpocząć od przeglądnięcia kilku, kilkunastu stron pracowni, biur architektonicznych. Tam zobaczymy, jaki styl ma architekt, jakie robi projekty, jakie ma doświadczenie w tym co robi. Jeśli na stronie zauważymy tylko budynki przemysłowe itp. to niekoniecznie taki architekt będzie miał takie serce do projektu domu jakiego szukacie. 

Warto oglądać projekty architektów na ich stronach bo jak coś nas zainspiruje, zaciekawi to może to jest ten dobry wybór. Tak więc jak wybierzecie dwóch trzech architektów umówcie się na spotkanie, bo rozmowa bardzo Wam rozjaśni czy to właśnie ten architekt będzie miał przyjemność zaprojektować Wasz dom. 

Rozmowa, to jest właśnie ten etap, który po pierwsze Wam drodzy Inwestorzy pozwoli poznać i wybrać architekta, a jak już Wy go poznacie on pozna Was i będzie projektował dom dla Was, a nie na półkę do sklepu. 
Pamiętajmy, dobry architekt powinien być z Wami od pierwszej rozmowy do końca budowy domu. Jak najbardziej powinniście wykorzystać jego doświadczenie w trakcie budowy domy, podpytywać go czy wykonawca robi prace dobrze, czy stosuje materiały, które są dobre dla nas itd…


Co powinniśmy wiedzieć i co zabrać na spotkanie z architektem.

Na spotkanie powinniśmy zabrać:

  • mapę, najlepiej zasadniczą którą można zamówić i kupić w wydziale geodezji
  • warunki przyłączy mediów, jeśli ich nie mam nic nie szkodzi, dobry architekt na pewno o nie zapyta i podpowie jak je uzyskać lub na życzenie Inwestora sam je dla niego uzyska
  • warunki zabudowy lub wypis i wyrys z planu miejscowego dla danej działki, jeśli i tu tego nie mamy, bez problemu architekt powinien podpowiedzieć jak je uzyskać i co do tego będzie potrzebne
  • inspiracje- czyli podoba nam się to, lub to, albo chcemy mieć dom w stylu…. Mogą to być zdjęcia, wycinki z gazet czy adresy stron gdzie widzieliśmy coś co by się w naszym domu podobało. Taki materiał naprowadzi architekta jakie macie oczekiwania i potrzeby. Jeśli tego nie będzie to architekt sam zaproponuje coś od siebie, pokaże przykłady w literaturze, internecie.
  • własne pomysły i wytyczne- chodzi o to abyśmy mniej więcej już wiedzieli jak ma wyglądać nasz dom, jaką ma mieć funkcję, co dla Was jest niezbędne w domu a nad czym można się głębiej pochylić.

Dobry architekt będzie Wam zadawał szereg pytań, które będą go przybliżały do tego aby zrobić dom dokładnie na Waszą miarę. Podpowie co można zrobić, jak zrobić coś lepiej czy jakie materiały zastosować dostępne dla Waszej kieszeni a na pewno dobre dla całego przedsięwzięcia. Na spotkanie warto wybrać się razem, jeśli oczywiście jest para, pewne pomysły czy oczekiwania nie zawsze pokrywają się z Waszymi oczekiwaniami a podczas rozmowy z architektem wszystko będzie można wyjaśnić i omówić, wypracowując jeden pogląd. 

Wiele odbyliśmy już takich rozmów, zwykle przy kawie i w dobrej atmosferze, a nasi klienci wychodzili z pełną wiedzą jak powstanie ich projekt i zawsze powierzali nam zaprojektowanie swojego domu.

Bycie Waszym architektem to naprawdę wielka satysfakcja i inspiracja.