Jedno z pierwszych pytań jakie zadaje sobie przyszły właściciel swojego, wymarzonego domu to według jakiego projektu wybuduje swój własny dom?- wg projektu z katalogu sklepowego czy indywidualnego zamówionego u architekta.
Przed wyborem projektu warto się zastanowić i dokładnie przemyśleć swoją decyzję gdyż dom zwykle budujemy na lata jak nie na zawsze.
Oferta domów tak zwanych "typowych" jest bardzo szeroka i kusi niskimi cenami oraz pięknymi kolorowymi obrazkami, ale takie projekty mają swoje wady i tylko pozornie wydają się tak tanie.
Projekt z katalogu:
Niska cena i krótki czas oczekiwania na dokumentację, ale...
Czy aby na pewno taki projekt, taki dom to jest ten wymarzony czy tylko taki jaki jesteśmy w stanie znaleźć z szeregu projektów proponowanych w katalogu? Dom z katalogu może zawierać kilka pułapek, które pozornie są nieistotne ale w konsekwencji mogą spowodować podrożenie adaptacji takiego projektu lub później zwiększenie kosztów realizacji budowy.
Kilka przykładów:
Ergonomia budynku - bardzo często w projektach typowych można znaleźć uchybienia typu prysznic na poddaszu w tak zwanym skosie dachu, na rzucie w katalogu wygląda pięknie, a w rzeczywistości prysznic umieszczony jest w skosie dachu gdzie mamy wysokość 1,9m- gdzie tu wygoda, gdzie miejsce na np. deszczownicę, już nie mówiąc o prawidłowej wentylacji?. Idąc dalej, często można zauważyć prysznic, owszem pasuje ale o szerokości 70cm, czy na pewno taki chcemy? W katalogu nie widać jego szerokości.
Szerokości korytarzy i sypialni dla dzieci. Można zaobserwować tendencję w projektach katalogowych że za wszelką cenę upycha się pomieszczenia tylko po to aby dom o niewielkiej powierzchni miał dużo pokoi, tylko czy pokój o szerokości 2m ze skosem w dachu to ma być pokoik dla naszego dziecka? Podobnie jest w korytarzami i dojściami gdzie pięknie wszystko jest skomunikowane w domu tylko jak wnieść wersalkę czy tapczan na poddasze po schodach o szerokości 80cm i dalej korytarzykiem o szerokości 1m i wykręcić z meblem do pokoju?.
Materiały budowlane:
W projektach katalogowych projektanci stosują przeróżne materiały czy to na ściany, dach czy wszelkie materiały izolacyjne. Spotkać można dwa typy projektów katalogowych, pierwszy to z konkretnymi materiałami budowlanymi preferowanymi przez daną pracownie, które nie zawsze są najtańsze co w późniejszej realizacji mocno podraża koszt realizacji i drugi typ gdzie są materiały opisane ogólnie i tu przykład:
konkretny materiał- ściany murowane z bloczków firmy Leier, owszem dobre, ale czy na naszą kieszeń?
Przecież można dostosować materiał dokładnie na nasze potrzeby za radą i rekomendacją architekta.
A jak mamy w projekcie wpisane- ściany zewnętrzne a bloczków gazobetonowych, czy klient się na tym zna, czy będzie godzinami czytał artykuły o wyższości jednego materiału nad drugim aby w końcu wybrać z czego będzie wybudowany jego dom?. Nie, projekt indywidualny będzie zawierał dokładnie to na co klienta stać z dobrym i fachowym doborem dokonanym przez architekta.
Adaptacja projektu z katalogu:
Taka adaptacja jest niezbędna aby uzyskać dokument pozwalający na wybudowanie a później uzyskanie pozwolenia na użytkowanie. Adaptacja czyli dostosowanie projektu typowego do działki i zaprojektowanie wszystkich instalacji zewnętrznych dla funkcjonowania domu. Projekt typowy z katalogu to cena od 2500 do ok 4000 zł.(projekty za 1500zł pomijamy bo one są jak plomba w zębie za 30zł)). Koszt adaptacji zależy od tego ile i czy będą zmiany z samym projekcie i jakie warunki mamy na działce oraz jaka jest dostępność mediów na działce. Cena adaptacji to od ok 1500zł nawet do ok 4000zł.
Zakładając że nie wprowadzamy samych zmian w projekcie, znaleźliśmy dokładnie taki dom jak chcemy, ale...
Np. fundamenty- w myśl obowiązujących przepisów wymagane są badania gruntowe na naszej działce i może się okazać że zaprojektowane fundamenty w projekcie z katalogu są za duże, za grube a co za tym idzie za drogie, mając projekt indywidualny domu nasze fundamenty są dokładnie takie jakie powinne być a co za tym idzie tańsze.
Sytuacja może być również odwrotna, zaprojektowane fundamenty z projektu katalogowego są za słabe i przy adaptacji trzeba dopłacić za przeprojektowanie fundamentów do warunków gruntowych jakie mamy na naszej działce, co podraża adaptację.
Projekt indywidualny zamówiony u architekta:
Jedyną wadą, jeśli można nazwać to wadą to nieco droższy koszt projektu, ale czy na pewno on będzie aż tak droższy kiedy uzyskujemy:
Propozycja KCM architektura
Przy zamówieniu projektu indywidualnego:
Przy adaptacji projektu katalogowego: